Loading...
Szerkesztők: Soós Anita (dán), Szilágyi Orsolya és Vaskó Ildikó (norvég), Péteri Vanda (svéd)
ISBN: 978-615-5866-58-6
Megjelenés éve: 2024
Méret: 165X230mm
Terjedelem: 212 oldal
Kivitel: cérnafűzött, keménytáblás
Szerkesztők: Soós Anita (dán), Szilágyi Orsolya és Vaskó Ildikó (norvég), Péteri Vanda (svéd)
ISBN: 978-615-5866-58-6
Megjelenés éve: 2024
Méret: 165X230mm
Terjedelem: 212 oldal
Kivitel: cérnafűzött, keménytáblás
Mesék és történetek Grönlandról és Számiföldről
Az északi mesék és mítoszok között különleges helyet foglalnak el a kötetben szereplő népcsoportok történetei. „Egyetlen mesevilág sem olyan sokszínű és varázslatos borzongással teli, mint az, amelyik odafent keletkezett a sziklák, a tenger és a jéghegyek között, a hatalmas sarkköri sötétségben.” (Knud Rasmussen)
Kiadványunk a grönlandi és a számi folklór köréből közöl egykor szájhagyomány útján terjedő elbeszéléseket. A mesék döntő szerepet játszanak a kulturális örökség megőrzésében és a külső hatásokkal – mint például az erőteljes asszimilációs kényszer – szembeni ellenállásban. A mítoszok és mondák híven tanúskodnak a két nép hitvilágáról, létértelmezéséről és mindennapi életviteléről. A természeti jelenségek megelevenednek, különös természetfeletti lények születnek belőlük, és benépesítik a szárazföldet, a tengert és a levegőt. Ezért aztán az olyan értékek, mint az együttműködés, a kölcsönös támogatás és az erőforrások megosztása visszatérő témák ezekben a történetekben. A svédországi számikról szóló rész Per August Andreas Lindholm néprajztudós írásaiból szemezget.
„Az emberi szellem hihetetlen látomásokkal növekszik, a burjánzó együgyűség pedig szárnyakat ad neki. Alakot öltenek a világ csodái; a nagy titkok szörnyetegek és óriások alakjában öltenek testet, a természetfölöttiből a kézzelfogható valóságban, az eszkimók mindennapi életében dalok születnek. Az itt élők hisznek abban, hogy a fantázia orgiái annak a végtelen világnak a hírnökei, amelyet egyetlen ember sem képes megérteni.” (Knud Rasmussen, grönlandi-dán sarkkutató, író, néprajztudós)
Jég hátán, szél szárnyán <