Loading...
Az utolsó saga főhőse Snorri Sturluson, a XIII. században élt valós történelmi személyiség. A kifinomult stílusú középkori író Izland leggazdagabb nemzetségfője, dörzsölt cselszövője és rettegett ura volt. Meggyilkolásáig vezető utolsó öt napjáról szól ez az izgalmas regény.
„Snorri előrehajolt. Egész idő alatt a férfiakat fürkészte több száz méteres távolságból. Jobb lábát hátrafelé tolta. Megpróbált lecsúszni Sleipnir hátának és szügyének a bal oldalán. Amint lábai belesüllyedtek a fűbe, fogta a gyeplőt, és a kapu felé vezette a lovat. Még mindig látta őket. Nem álltak meg? Lüktetett a halántéka. Volt valaki Reykholton, aki összejátszott velük? A távolból Snorri nem láthatta, hogy az ember, aki az öttagú csoportot vezette, Gissur Þorvaldsson volt. Ha felfedezte volna, lehet, hogy magától rájött volna, mi vár rá. [...] A kapuhoz érve Snorri még egy utolsó pillantást vetett a három idegenre. A fegyveres lovasok követték őket. Szerette volna azt hinni, hogy ők hárman a lovasok foglyai, és semmi közük nincs hozzá. Becsukta a kaput, és összeszorította a szemét. Megpróbálta maga elé képzelni Margrét arcát. Mi van, ha soha többé nem látja már! Leszállt Sleipnirről, elengedte a gyeplőt, és megveregette a ló hátát. Az állat egyenesen beügetett az istállóba.”
(Részlet a regényből)
Az utolsó saga <
1954-ben született, egyike Norvégia nemzetközileg is számontartott íróinak, könyveit több mint húsz nyelvre fordították le. Számos díjjal tüntették ki hazájában és külföldön egyaránt, főleg újszerű történelmi regényeiért. 1991–1997 között a Norvég Írószövetség elnöke volt.
Nyelvész, műfordító, 1995 óta az ELTE Skandináv Nyelvek és Irodalmak Tanszékének oktatója, a norvég kultúra kiváló ismerője. A gyerekirodalomtól a krimiig számos szépirodalmi fordítása jelent meg az elmúlt évek során.
Az utolsó saga <